سفر هوایی در دوران کرونا

//سفر هوایی در دوران کرونا

سفر هوایی در دوران کرونا

سفر هوایی ایمن در دوران کرونا

در چند ماه اخیر دنیا تغییرات شگرفی را به خود دیده و موج جدیدی از نوع زندگی در سراسر دنیا حکم‌فرما شده است. معاشرت‌های اجتماعی، نوع اشتغال به کار، تفریحات، سفر و رفت و آمد مردم تغییر زیادی کرده و انگار شرایط زندگی نسبت به قبل به کلی عوض شده است. در این میان روش رفت و آمد مردم به جاهای دور و نزدیک هم دچار دگرگونی شد. اگر تا دیروز مردم را به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می‌کردند، امروز مردم را به در خانه ماندن و استفاده از وسیلهٔ شخصی می‌کنند. اما این راه حل برای مسافت‌های کم قابل اجرا است. در مورد سفرهای برون مرزی و مسیرهای طولانی راهی جز استفاده از خطوط هوایی نیست و همین موضوع مردم را نگران کرده است. در چند ماه اخیر بسیاری از سفرهای هوایی لغو شده و شرکت‌های هوایی در کنار افرادی که مجبور به سفر بودند ضررهای هنگفتی دیده‌اند. با این حال نمی‌توان تا ابد سفرهای هوایی را لغو کرد و در همین دوران درگیری با ویروس کرونا هم برخی سفرهای هوایی انجام می‌شوند. اینکه شرکت‌های هوایی و فرودگاه‌ها برای حفظ سلامت و ایمنی مسافرانی که امروزه یا در آینده قصد سفر هوایی دارند، چه اقداماتی انجام می‌دهند را در این مطلب خواهید خواند. پس با ما همراه باشید.

چرا شرکت‌های هوایی مجبور به ایجاد انقلابی در نوع سفرهای هوایی شدند؟

پیش از این سفرهای هوایی در هیچ دورانی تحت تاثیر شرایط سیاسی و پزشکی قرار نگرفته بود. در اصل مردم در هر شرایطی بی آنکه بخواهند نگران چیزی باشند سفرهای ضروری و غیر ضروری خودشان را انجام می‌دادند و درگیر این موضوه نبودند. در دسامبر سال ۲۰۱۹ بود که خبر شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان چین پخش شد. سرعت شیوع ویروی کرونا چنان بالا بود که در زمان بسیار کوتاهی در بسیاری از کشورها در قاره‌های مختلف دیده شد. اولین اقدامی که تمامی کشورها انجام دادند لغو سفرهای خارجی بود تا بدین طریق بتوانند مرزهای خود را در برابر شیوع هر چه بیشتر این ویروس کنترل کنند. اما این کار کمک چندانی به جلوگیری از انتشار ویروس کووید ۱۹ نکرد و امروزه بیش از سی کشور در سراسر دنیا در حال دست و پنجه نرم کردن با ویروس کرونا هستند. با اینکه بستن مرزها و لغو سفرهای هوایی کمک شایانی به کنترل این ویروس نکرد، بالا رفتن درصد احتمال انتشار و ترس از ابتلا به کرونا از دیگر مسافران باعث شد هم کشورها بر این قانون پافشاری کنند و هم مردم انگیزه‌ای برای سفر نداشته باشند. این موضوع باعث ایجاد ضررهای هنگفت به شرکت‌های هوایی و نیز فعالان صنعت گردشگری شد. اما از آنجایی که هر محدودیتی راه خلاقیت را باز می‌کند، شرکت‌های هوایی خیلی زود به فکر تغییر افتادند تا سیستم خود را با جریان روز هماهنگ کنند. یکی از این موارد ایجاد طرح پاسپورت سلامت بود که با استقبال تقریباً خوبی هم رو به رو شد. این مورد با موج دومی هم همراه شد؛ موج تقاضای مردم به انجام سفرهای هوایی. برخی از افراد نیاز دارند جهت انجام امور کاری به دیگر کشورها سفر کنند. برخی برای بازگشت به کشورشان نیاز به سفر دارند و برخی هم امور تحصیلی مهمی دارند که آنها را به سفر وا می‌دارد. تمامی این موارد باعث شد فکر ایجاد انقلاب عظیمی در صنعت گردشگری و سفرهای هوایی ایجاد شود. انقلابی که هنوز اول راه است و با پیشرفت‌های چشمگیری همراه خواهد شد.

به واقع سفر هوایی خطرناک است؟

خیلی‌ها هم در این فکر هستند که درصد خطر سفر هوایی چه میزان می‌تواند باشد. برخی بر این عقیده هستند که با رعایت اصول اولیهٔ بهداشتی می‌توانند از خطر ابتلا به ویروس کرونا در امان بمانند و به کار خودشان هم برسند. اما افرادی که با این عقیده مخالف هستند در برابر این استدلال می گویند که این کار در سفرهای هوایی خطر بالایی دارند؛ چرا که بار و وسایل مسافرانی که سفرهای طولانی دارند، بسیار زیاد است و جابه‌جایی وسایل احتمال تماس با سطوح مختلف را بسیار بالا می‌برد و همین موضوع می‌تواند خطر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ را افزایش دهد. استفاده از پله برقی، جابه‌جایی در هواپیما، نشستن در بخش‌های مختلف فرودگاه و غیره همه راه را برای ابتلا به این ویروس خطرناک باز می‌کند. سازمان جهانی بهداشت (WHO) هم به شرکت‌های هوایی و فرودگاه‌ها هشدار داده که تنها در صورتی امکان سفر را فراهم کنند که تمهیدات لازم برای حفظ سلامت مسافران را اندیشیده باشند و درصد ابتلا را کاهش دهند. در همین راستا این سازمان پروتکلی را به تمامی خطوط هوایی و فرودگاه‌های بین المللی ارائه داده که موظف به رعایت آن هستند. در بخش‌های بعدی به برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

برای اخذ ویزای کانادا با همکاران ما در آژانس ساحل شنی در ارتباط باشید. شما با اخذ مشاوره و خدمات کارآمد از سوی همکاران ما مدارک خود را آماده کرده و پس از ثبت نام ویزای کانادا، در وقت مصاحبه به سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه می‌روید و امور انگشت‌نگاری و احراز هویت را انجام می‌دهید. سپس باید منتظر ایمیلی از سوی سفارت باشید. چنانچه ایمیل پذیرش خود را از سوی سفارت دریافت کردید، پرینت ایمیل و پاسپورت خود را به شرکت ساحل شنی تحویل داده و بعد از چند روز ویزای خود را به صورت الصاق شده بر پاسپورت دریافت می‌کنید. پیکاپ ویزای کانادا نیز می‌تواند مستقیماً توسط متقاضی انجام شود، اما انجام امور در مدت زمان اعلام شده از سوی سفارت و نیز هزینه های سفر به کشور ثالث و بازگشت مجدد به ایران باعث شده اغلب افراد از شرکت‌های گردشگری معتبر بخواهند تا پیکاپ ویزا را برایشان انجام دهند.

فرودگاه‌ها چه مواردی را باید رعایت کنند؟

فرودگاه‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند؛ چرا که اگر خطوط هوایی فعالیت گستردهٔ خود را شروع کنند، فرودگاه‌ها پر از مسافر می‌شود و اگر از قبل تدابیر علمی و کاربردی اجرا نشود، با مشکل زیادی روبه‌رو خواهند شد. یکی از مواردی که از طرف سازمان جهانی بهداشت به فرودگاه‌ها ابلاغ شده ضدعفونی دائمی همهٔ سطوح است. فرودگاه‌ها باید طوری برنامه ریزی انجام دهند که بیش از قبل به نظافت پرداخته و تمام سطوح را با محلول‌های الکلی و ضد عفونی کننده پاک کنند. برخی از جاها بیشتر از دیگری مهم به شمار می‌روند. برای مثال تمیز کردن دستگیرهٔ درها، سرویس‌های بهداشتی، دستگیرهٔ پله‌های برقی، دکمه‌های آسانسور، رستوران‌ها و غیره باید با دقت بیشتری انجام شود. این نظافت و مراقبت باید چندین بار در روز انجام شود تا امکان ماندگاری ویروس بر سطوح را به سفر نزدیک کند. به علاوه اینکه باید محلول‌های الکلی و ضد عفونی برای همهٔ مسافران در دسترس و به وفور باشد تا وقتی مسافران نیازی به ضدعفونی پیدا کردند، بتوانند به راحتی این کار را انجام دهند. به همین دلیل مسئولان فرودگاه ملزم هستند که در جای جای فرودگاه از جمله کانترهای پذیرش، گیت‌های ورودی و خروجی، بخش تحویل چمدان‌ها، سالن انتظار و غیره محلول‌های ضدعفونی قرار دهند تا امکان این نظافت برای خودِ مسافران هم میسر باشد. نصب دستگاه‌های ضدعفونی در مینی بوس‌های انتقال مسافر از فرودگاه به هواپیما هم جزو موارد امنیتی قرار می گیرد.

خطوط هوایی چطور باید سفر هوایی ایمن را برای مسافران ایجاد کنند؟

شرکت‌های هوایی ملزم هستند موارد بهداشتی را در فرودگاه و گیت‌های ورودی‌شان با جدیت دنبال کنند. نصب امکانات بهداشتی در گیت‌های ورودی و خروجی و توزیع مداوم و پی در پی محلول‌های ضد عفونی بین مسافران از دیگر راهکارهای حفظ مسافران از گزند ابتلا به ویروس کووید ۱۹ است. از دیگر موارد پیشرفته‌ای که بایستی به زودی بین خطوط هوایی مختلف شاهد باشیم استفاده از سیستم جدید آگاهی رسانی به سمافران است. بنابراین هر چیزی که نیاز به لمس کردن داشته باشد و به نوعی در گذشته با افتخار از تکنولوژی تاچینگ بهره می‌بردند، به زودی از دسترس خارج شده و از سیستم‌های فردی و انفرادی بهره گرفته می‌شود. برای مثال پیشنهاد شده است که جای لمس کردن دستگاه‌های اطلاع رسانی در فرودگاه‌ها، اطلاعات را به موبایل مسافر ارسال کنند تا تماس او با دیگر سطوح فرودگاه و نیز دیگر مسافران به حداقل برسد. برای مثال تا کنون مسافران می‌توانستند کیف پول، کلید، اشیای کوچک و غیره را روی تسمه نقاله بگذارند و نگرانی نداشته باشند؛ اما از این پس وسایل ریز و کاربردی‌تر نباید روی تسمه نقاله قرار بگیرند. بلکه باید این وسایل را در چمدان بگذارند و فقط چمدان را روی تسمه قرار دهند. به زودی استفاده از ماسک و دستکش هم جزو موارد مهم و اجباری تلقی می‌شود و مسافران ملزم به رعایت اصول بهداشتی خواهند شد.

رد و بدل کردن مدارک کاغذی هم بایستی به حداقل برسد و تنها بررسی کردن موارد به صورت دیجیتال بایستی مجاز شمرده شود. گفتنی است که برخی از این تغییرات تاکنون انجام شده و بسیاری از آنها در لیست قرار گرفته تا در آینده‌ای نزدیک دچار تغییر شوند. از جمله مثال‌هایی که می‌توان برای نکات بالا زد این است که اسکن اثر انگشت به زودی از پروسهٔ فرودگاه برداشته خواهد شد. اسکن اثر انگشت تا کنون برای موارد مختلفی از شناسایی فرد برای عبور و مرور گرفته تا خرید در فرودگاه مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه این کار لغو شده و از مسئولان فرودگاه خواسته شده به حای اسکن اثر انگشت مسافران به بررسی مدارک آنها مانند ویزا و پاسپورت اکتفا کنند.

همین موضوع باعث شده عده‌ای از این بابت اظهار نگرانی کنند که با وجود قانون‌های جدید و لغو سیستم‌های امنیتی به‌روز و پیشرفته، به یک دوره قبل برمی گردیم و همین موضوع ممکن است باعث افزایش سلامت و لیکن کاهش امنیت شود و در واقع معتقدند امنیت فدای سلامت خواهد شد. با این حال مسئولان فرودگاه‌ها و هواپیماها بر این باور هستند که تدابیر امنیتی فرودگاه‌ها همواره در سطح قابل قبول خوبی قرار دارد و سختگیری‌های امنیتی به قوت خودشان باقی است.

داخل هواپیما هم پروتکل‌های مخصوصی قابل اجرا است. برای مثال دادن نوشیدنی تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده و مسافران باید در صورت دلخواه پیش از سفر آب معدنی برای خودشان تهیه کنند. هواپیماها به صورت مداوم ضد عفونی می‌شوند و اصول بهداشتی به قوت در آنها اعمال می‌شود. حتی در این زمان کوتاه طراحی‌های جدیدی از نحوهٔ چینش صندلی‌های هواپیما هم ارائه شده که ارتباط مستقیم مسافران با یکدیگر را به حداقل برساند. بعید نیست که با این روند، در آیندهٔ نزدیک شاهد تغییر فرم داخلی هواپیماها و ارائهٔ خدمات به شکل جدیدی باشیم. تمامی این موارد برای این انجام می‌شود که مسافران احساس امنیت کنند، به سفرهای خودشان ادامه دهند و صنایع بزرگی جهانی به کار خودشان ادامه دهند.

ما درآژانس مسافرتی و گردشگری ساحل شنی برای تمامی شما عزیزان و همهٔ مردم در سراسر دنیا آرزوی سلامتی و موفقیت داریم و امیدوار هستیم با رعایت موارد گفته شده بتوانید بدون کوچک‌ترین نگرانی این دوره را هم پشت سر بگذارید. چنانچه برای سفر به کشور کانادا نیاز به کمک و همراهی دارید، می‌توانید از مشاوران و کارشناسان ما کمک بگیرید. ما همواره در تلاش هستیم تا شما مسافران محترم بتوانید در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را بگیرید. برای اخذ انواع ویزای کانادا و اطلاع از شرایط و قوانین مسافرتی در این کشور می‌توانید با مشاوران و متخصصان باتجربۀ ما در تماس باشید. پل ارتباطی ما با شما شمارهٔ ۰۲۱۵۷۹۳۸ است.

توسط |۱۳۹۹/۳/۱۵ ۱۰:۲۴:۵۷خرداد ۱۵ام, ۱۳۹۹|canadavipvisa دسته بندی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

1 × دو =